Sulu Yerden Isıtma Sistemi

Sulu yerden ısıtma sistemi, alttan ısıtma sistemi çeşitlerinden bir tanesidir. Eski sistemde kullanılan petek ve ısı pompaları gibi sistemlerin yerine geçerek daha modern bir kullanım sunun bu sistemler son derece ekonomiktir. Bu doğrultuda SALT mühendislik müşterilerine kaliteli ve güvenilir bir şekilde sulu yerden ısıtma sistemi hizmeti sunuyor. Günümüzde en fazla uygulanan yerden ısıtma sistemlerinden bir tanesi olan sunu yerden ısıtma çeşitli konut, kurum, hastane, hamam, okul ve alışveriş merkezi gibi yerlerde uygulanabilmektedir. Bu noktada yapı ne olursa olsun düzgün bir zeminin üzerine strafor olarak bilinen izolasyon malzemesi konulmaktadır. Daha sonra plastik su aktarım boruları döşenir ve boruların bağlandıkları kollektör gibi çeşitli malzemeler ile sistem oluşturulur.

Yerden ısıtma sistemleri; bir harç tabakasının altına döşenen, sıcak veya soğuğu yüzey boyunca dolaştıran ve yerden ısı veya soğuğun yayılmasına neden olan bir plastik boru ağına dayandırır. Isıtma durumunda, bu, ayakların yüksekliğindeki havanın sıcaklığının, başın yüksekliğindeki havanın sıcaklığından biraz daha yüksek olduğu ve konfor hissinin iyileştirildiği anlamına gelir.

Radyant yerden ısıtma sisteminin kurulumu birçok avantaj sağlar , ancak diğer her şey gibi bazı dezavantajları da vardır. Her zaman olduğu gibi, bir kurulum türü seçerken, konfor ihtiyaçlarımıza en uygun sistem olup olmadığını anlamak için yerden ısıtmanın avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Sulu Yerden Isıtmanın Avantajları

Yüksek Performans

Suyu taşıyan devrelerin çok ince olması, 6 ile 10 mm arasında olması sayesinde taşınacak debi minimumdur. Onu ısıtmak veya soğutmak için gereken enerji miktarı da olacaktır ve bunun üzerine çalıştığı sıcaklıklar düşüktür (30 ile 45 derece arası), bu yüzden çok verimli bir sistemdir.

Düşük Tüketim

Radyan zemin sistemleri, daha yüksek dağıtım sıcaklıklarına (80-85º) ihtiyaç duyan geleneksel sistemlere kıyasla düşük sıcaklıklı bir su devresi (30-45º) ile çalışır. Düşük sıcaklıklı bir sistem olduğu için aerotermal, jeotermal, düşük sıcaklıklı veya yoğuşmalı kazanlar gibi verimli ısı üretim sistemleri ve güneş enerjisi ile kombine edilerek büyük tasarruf sağlanır. Bu nedenle yerden ısıtma kullanımı diğer geleneksel ısıtma sistemlerine göre %10 ile %20 arasında daha az tüketir.

Yenilenebilir Enerjilerin Kullanımı

En düşük su dağıtım sıcaklığını kullanan ısıtma sistemi olduğu için (30 ile 45º arası), çalışması için genellikle ısı pompası veya güneş enerjisi ile aerotermal veya jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynakları, hibrit sistemler ile termal enerji kullanır. Bu onu en çevre dostu ısıtma sistemlerinden biri yapar.

Alanı Isıtma Elemanlarından Arındırır

Sistem zemin altına veya duvar ve tavan arkasına kurulduğu için radyatör, konvektör gibi elemanları duvarlara yerleştirmeyi unutuyoruz. Sadece hidrolik manifoldlar için bir kabinin (hafif kabine benzer) duvara yerleştirilmesi dikkate alınmalıdır. Böylece yaşam alanı tamamen özgür ve düzenlidir ve iç tasarım için tam özgürlük sağlar.

Soğutma Seçeneği

1990’ların başında, radyan yüzey sistemlerinin uygulaması, soğuk suyun gömülü borular aracılığıyla sirküle edilmesinden oluşan soğutma sistemleri olarak piyasada ortaya çıktı. Radyant ısıtma ve soğutma için zemin içinde aynı boru şebekesini kullanma olasılığı, bu klima sistemini seçiminde giderek daha ilginç hale getiriyor.

Rahatlık Hissi

Yere yakın hava sıcaklığı, kafa yüksekliğindeki hava sıcaklığından biraz daha yüksek olacaktır. Isı evin her yerine eşit olarak dağılır ve hava sistemlerinde radyatörler veya tavan gibi belirli alanlarda birikmez. Hava akımı olmadığı için toz azalır, kuruluk oluşturmaz ve düşük nem akar oluşumunu engellemeyi başarır.

Sulu Yerden Isıtmanın Dezavantajları

Tüm sistemlerde olduğu gibi, dikkate alınması gereken bir takım dezavantajlar da vardır.

Yerden Isıtma Fiyatı

Bir radyan döşeme sisteminin kurulumu, genellikle diğer sistemlerin gerektirdiğinden daha yüksek bir ekonomik yatırım gerektirir, ancak amaç söz konusu yatırımı makul bir sürede amorti etmek olmalıdır.

Yüksek Atalet Sistemi

Yüzeydeki kütlenin ısıtılması veya soğutulması ile ilgili olduğu için ısıl ataleti yüksek olan sistemlerdir, bu nedenle kullanımı sürekli yapılan mekanlarda uygulaması uygundur. Ayrıca bu sistem, tüm tesisatın ısınması ve/veya soğuması için gereken süre nedeniyle dış sıcaklıktaki ani değişikliklere iyi uyum sağlayamaz. Sürekli kullanım yerleri için avantaj olabilecek bu özellik, kazanın her gün açılıp kapanmasının beklendiği yerler için bir dezavantajdır.

Kurulum Büyük Teknik Bilgi Gerektirir

Bu tür bir kurulum, kurulumundan çok bakımında belirli bir teknik karmaşıklık gerektirir. Bu nedenle radyan zeminin montajı ve bakımı, yüksek nitelikli personel tarafından yapılmalıdır. Soğutmada, yoğuşma problemlerini önlemek için nem faktörünün mükemmel bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğinden, mümkünse kurulum daha fazla dikkat gerektirir.

Yoğuşma

Soğutma yerden ısıtma uygulamalarında sahip olabileceği dezavantajlardan biri yoğuşmadır. Bu tür kurulumlar, ya binanın coğrafi konumunun çevresel koşulları nedeniyle ya da tesislerin gizli yükünün küçük olması nedeniyle, hava neminin düşük olduğu coğrafi alanlarda daha uygundur. Bu şekilde, tesisin termal yüklerini dağıtmak için sistemin yeterince düşük sıcaklıklara ulaşması gereken anlarda yoğuşma önlenir.

Sulu Yerden Isıtma ve Elektrikli Yerden Isıtma Farkı

Sulu yerden ısıtma sistemlerinde zeminin sıcaklığı boruların geçtiği yerlerde 60 derece kadar çıkar ve ev içerisinde bir sıcaklık farkı oluşmasına neden olur. Zeminin 60 derecede olması ise pek sağlıklı değildir. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde ise zeminin ısısı homojendir. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde tesisatın düzgün yapılmaması ya da kalitesiz malzemelerin kullanılmasın alt komşunuza ya da evin içine sızıntılar olmasına neden olabilir. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde ise böyle bir risk yoktur. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin kurulması için yerden 4-5 cm kot yüksekliğine ihtiyaç duyulur. Elektrikli ısıtma da ise 1-2 cm yeterlidir.

Hemen İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yerden Isıtma Dükkanı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?