En İyi Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, ev ısıtma sistemleri arasında en fazla tercih edilenlerden bir tanesidir. Yaşam kalitesini ön plana çıkaracak olan bu sistemler kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Sağladığı faydalar ve enerji tasarrufu ile dikkat çeken elektrikli yerden ısıtma sistemleri, özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur. Kullanım ömrünün uzun olması ve kullanım garantisi sunuyor olması bu sistemlerin başarılı sonuçlar vermesinde büyük bir öneme sahiptir.

Dünya genelinde enerji giderlerinin ısınma noktasında son derece yoğun bir şekilde harcandığını görüyoruz. Bu noktada enerjiden tasarruf etmek ve en verimli şekilde yararlanmak için çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi de yerden ısıtma sistemleridir. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Elektrikli Yerden Isıtma Nedir?

Rezistans kablosu ya da yerden ısıtma kablosundan yararlanmak için zeminlere uygulanan bir ısıtma sistemidir. Sulu yerden ısıtma ile birlikte uygun fiyatlara sahip olduğu için tercih edilmektedir. Elektriğin ısı enerjisine dönüştürüldüğü bu ısıtma sistemi en fazla verimin sağlanmasına yardımcı olur. Yerden ısıtma sistemlerinin hepsi kendine göre çeşitli özelliklere ve avantajlara sahiptir. Hangi enerji çeşidi kullanılacaksa ona göre kurulum gerçekleştirilmektedir. Bu sistem inşaat aşamasında ya da ev yenileme süreçlerinde kurulmaktadır. Çünkü tüm zeminin kırılması gerekecektir. Bu enerji sistemini tercih etmeniz durumunda yuvarlak hatlı mekanların çok daha avantajlı olduğundan bahsedebiliriz.

Elektrikli Yerden Isıtma Sisteminin Avantajları

Bir ısıtma sistemi seçimi söz konusu olduğunda, her birinin avantajları ve dezavantajları olan çok çeşitli olasılıklar vardır. Bu noktada elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin de hem avantajları hem de dezavantajları olduğundan bahsedebiliriz. Söz konusu sistemin sağladığı avantajlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

Konforlu, Hijyenik Ve Sağlıklı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen radyan zemin sistemi, odada bulunanlara maksimum konfor sağlayan bir termal dengenin sağlanmasına olanak tanır. Tüm zemin, normal cilt sıcaklığına yakın, yaklaşık 25-27ºC sıcaklıkta bir ısı yayıcı haline gelir. Sıcaklık dağılımı oda genelinde homojendir ve bina sakinleri için küresel olarak nötrdür, böylece optimum termal konfor hissi sağlar. Hem yatay hem de dikey olarak termal denge ve sıcaklıkların homojenliği, herhangi bir soğuk veya ısı hissini önler.

Ek olarak, ısının radyasyonla iletimi, geleneksel ısıtma sistemlerinin (radyatörler, darbeli sıcak hava, vb.) dayandığı sıcak havanın taşınımını önler. Bu, tozu ve asılı parçacıkları sürükleyen, mukoza zarının tahriş olmasına, olası solunum problemlerine ve alerji riskine neden olan sıcak hava akışlarını önler.

Elektrikli olması sayesinde kazan veya diğer yakma sistemlerine ihtiyaç duyulmamakta ve bu sayede zararlı veya rahatsız edici olabilecek her türlü duman veya gaz emisyonu önlenmektedir.

Ekonomik, Verimli ve Dayanıklı

Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin kurulumu için ilk yatırım çok azdır. Bir odada veya ihtiyaç duyulanlarda kısmi kurulum yapma imkanı ile oda başına bağımsız olarak kurulurlar. Kazan veya ısı pompası yatırımı ve tüm kanal, vana vb. kurulumlarını gerektiren merkezi bir kuruluma ihtiyaç duymazlar. Elektrikli yerden ısıtma, bir kez kurulduğunda herhangi bir bakım gerektirmez ve çok uzun ömürlüdür. Herhangi bir kazan veya ısı pompasından üstündür.

Tüketim açısından, ısıyı odadaki insanlara ve katı cisimlere doğrudan ilettiği için radyasyonla ısı iletimi en verimli olanıdır . Böylece konfor hissine daha erken ulaşılır ve çalışma süreleri kısalır. Konvansiyonel sıcak hava konveksiyon sistemlerinde, kişi yüksekliğinde istenilen sıcaklığa ulaşmak için havanın tüm yüksekliğini, tavana yakın 25-26ºC’ye kadar ısıtmak gerekir. Ayrıca reaktivitesi ve oda başına bağımsız kurulumu sayesinde, elektrikli radyan yerden ısıtma sistemi, ısı beslemesinin herhangi bir zamanda, her durumda ve her alanda gerçek ihtiyaçlara göre ayarlanmasına olanak tanır.

Görünmez ve Tadilatlar İçin İdeal

Zemin altına monte edildiğinde, tamamen görünmez bir sistemdir. Mevcut alanın %100’ünü herhangi bir sınırlama olmaksızın her odayı döşemek ve dekore etmek için serbest bırakır. Ayrıca sıcak sulu sistemden farklı olarak, elektrikli radyan zemin daha ince bir kalınlıkta (< 1,5 cm) kurulabilir ve tadilat durumunda idealdir. Radyant folyo sistemi bile laminat parkenin altına ve kalınlığı bir santimetreden az olan mevcut bir zeminin üzerine, çalışma yapılmadan kuru bir kuruluma izin verir.

Elektrikli Yerden Isıtma Nerelerde Kullanılır?

Yerden ısıtma sistemleri arasında en çok talep görenlerden biri olan bu sistemler birçok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Konut, hastane, okul, hamam, yüzme havuzları, kış bahçeleri, rezidanslar ve iş hanları bu sistemlerin kullanılabileceği sistemler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda stadyumlarda da bu uygulamaların görüldüğünü ifade edebiliriz. Yangın borularının donmasını engellemek için elektrikli yerden ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Bu doğrultuda elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin sadece ev ve iş yerlerini ısıtmak için kullanılmadığından bahsedebiliriz.

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi Fiyatları

Sistemin kurulumu için plan yapan kişiler bu sistemlerin fiyatlarını merak etmektedir. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri konusunda sabit bir fiyat mümkün değildir. Çünkü fiyatları etkileyen bir çok unsur vardır. Özellikle uygulanacak alanın büyüklüğü fiyatı en fazla etkileyen unsurdur. Bunun yanı sıra boruların sık ya da seyrek döşenecek olması da yerden ısıtma sistemlerinin fiyatlarını belirlemektedir.

Siz de elektrikli yerden ısıtma sistemleri ile ilgili bilgi almak ve bu sistemlerin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız SALT Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yerden Isıtma Dükkanı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?