Yerden Isıtma Straforu

Yerden ısıtma straforu, yerden ısıtma uygulamalarında ısının zemine kaçmasını engellemek amacıyla kullanılan yalıtım malzemesidir. Isıtmanın maksimum seviyede olması açısından çok önemli olan yerden ısıtma straforu zaman zaman yerden ısıtma köpüğü olarak da isimlendirilmektedir. Enerji verimliliği elde etmek amacıyla kullanılan strafor projeye uygun bir şekilde tercih edilmelidir. Bu çerçevede folyolu ve folyosuz modellerin yanı sıra 22 dansite ile 40 dansite arasında değişen ısıtma straforlarından söz etmek mümkündür.

Yerden Isıtma Köpüğü Nedir?

Yerden ısıtma sistemlerinde ısının ortamda daha kaliteli dağılımını sağlamak adına borular yere döşenir. Ancak ısının zeminde kaybolması da bu sistemlerde ortaya çıkan sorunlardan biridir. Bu tür problemleri önlemenin en iyi yolu yerden ısıtma köpüğü kullanmaktır. Köpük sayesinde yalıtımı sağlayarak ısının zeminde kaybolması önlenmektedir. Bu sayede daha verimli bir ısınma mümkündür.

Yerden Isıtma Straforu Teknik Özellikleri

Isıtma sistemlerinde verimlilik sadece boru seçimi ve döşemesi ile ilgili bir durum değildir. Yerden ısıtma uygulamalarında verimliliği sağlamaya yardımcı olan yerden ısıtma straforu şap altı izolasyonu gerçekleştirmek amacıyla tercih edilmektedir. Bu nedenle de yerden ısıtma sistemlerine başvurulacağı zaman mekân özelliklerine uygun strafor kullanımı elzemdir. Peki, yerden ısıtma straforları konusunda teknik detaylar nelerdir?

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan straforların teknik sınıflandırmasında ‘dansite’ kavramı büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede 30 dansiye yerden ısıtma straforu ya da 22 dansite yerden ısıtma straforu kullanılabilir. Dansite ile ifade edilen straforun yoğunluğu ve yalıtımdaki performansıdır. Strafor dansite değeri düştükçe fiyat düşse de bu değer yalıtım kalitesini göstermektedir. Bu nedenle de en yüksek dansite en yüksek yalıtım anlamına gelir.

Ebatları, dansite değerleri ve kalitesi bağlamında titizlik gerektiren bir konu olan yerden ısıtma straforu hakkında SALT Mühendislik uzmanlarından destek alarak en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Danfoss başta olmak üzere pek çok markası bulunan strafor konusunda doğru seçim yerden ısıtma sistemi performansını doğrudan etkileyecek bir husus olacaktır.

Yerden Isıtma Köpüğü Nasıl Kullanılmaktadır?

Köpük ya da ısıtma straforu kullanımı için öncelikle yerden ısıtma sistemi uygulanacak alan için köpük ihtiyacı belirlenmektedir. Belirlenen strafor özellikleri çerçevesinde zemine hiçbir boşluk kalmayacak şekilde döşeme yapılır. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan strafor dansitesi genellikle 20 ile 30 aralığındadır. Yere döşeme işlemi sonrasında strafor üzerine yerden ısıtma boruları döşenmektedir.

Yerden ısıtma sisteminde verimliliği elde etmek adına strafor döşeme sürecinin çok titiz bir şekilde tamamlanması gereklidir. Aksi takdirde sonuç beklentilerden uzak olacaktır. Isıtma straforu döşeme işlemi gerçekleştirilirken zeminin eğimsiz olması çok önemlidir. Bu çerçevede zeminin tesviye betonu ile düzenlenmesi gerekir. Boru döşeme işlemlerinin sorunsuz olması strafor döşeme süreci ile doğrudan ilgilidir.

Yerden Isıtma Strafor Fiyatları Ne Kadar?

SALT Mühendislik olarak yerden ısıtma sistemleri konusunda hizmet verdiğimiz her projede makul çözüm ve bütçeye uygun bir proje ortaya koymayı arzu ediyoruz. Bu doğrultuda teknik ekibimiz tarafından yapılan ön incelemeler ve projelendirme doğrultusunda hem yerden ısıtma straforu fiyatı hem de yerden ısıtma sistemi fiyatları konusunda sizi bilgilendiriyoruz.

Toplam fiyat hesaplamasında kullanılan yerden ısıtma straforu m2 fiyatı kullanılan ürüne göre değişkendir. Çünkü strafor kalınlığı, kalitesi, markası ve dansitesi farklılık göstermektedir. Bu durumda her yerden ısıtma köpüğü aynı fiyatla satılmamaktadır. Yerden ısıtma sistemi tercih edecekseniz SALT Mühendislik ile iletişime geçerek ısıtma straforu fiyatları hakkında en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yerden Isıtma Straforu Kullanmanın Avantajları

Ortam ısıtmasında çok büyük öneme sahip olan yerden ısıtma straforu kalitesiyle dikkat çeken bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Ancak bu ürünün tercih edilmesi teknik bir ihtiyaç kadar yerden ısıtmayı avantajlı kılmaya da imkân sağlar. Bazı projelerden yerden ısıtma köpüğü olmaksızın uygulama gerçekleşse de strafor sayesinde şu avantajları yakalamak mümkündür.

  • Isıtma köpüğü kullanarak ısının ortama doğru iletilmesini sağlayarak verimliliğin artması sağlanmaktadır,
  • Yoğunluk değeri ortalama 400 kg /m m3 olan köpük binaya ekstra yük yüklemediği için kullanışlıdır,
  • Isı yalıtım performansı kadar ses yalıtımı konusunda da iyi olan yerden ısıtma köpüğü sayesinde kaliteye ulaşmak mümkündür,
  • Belli seviyedeki basınca kadar dayanımı yüksek olan strafor sayesinde zeminin daha dirençli olması sağlanmaktadır,
  • Çevreci ve doğa dostu bir ürün olması sayesinde yerden ısıtma sistemlerinin vazgeçilmezidir.

Yerden Isıtma Straforu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma sistemleri son yılların en çok tercih edilen çözümleridir. Ancak bu konuda pek çok soru işareti vardır. Bu bağlamda yerden ısıtma straforları ile alakalı bütün merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Yerden ısıtma straforları 1 paket kaç m2?

Isıtma straforunda dansite değerine göre 1 paket içerisinde bulunan strafor sayısı değişebiliyor. Bu nedenle de satın alınacak ürüne göre pakette kaç m2 olduğu değerlendirilebiliyor.

Yerden ısıtma straforları kaç dansite olmalı?

Isıtma sisteminin daha iyi yalıtım sağlaması adına kullanacağınız straforun dansite oranını uzman ekibimiz belirleyecektir. Burada amaç dansite oranının maksimum olmasını sağlamak değil verimliliği sağlayacak ürünü seçmektir.

Yerden ısıtma sistemi ne kadara mal olur?

Yerden ısıtma sistemi uygulanacak alanın büyüklüğü, strafor ve boru seçimi ile kullanılan malzeme standartları fiyatları etkiler. Bu nedenle de yerden ısıtma sistemleri için ne kadar ödeyeceğinizi öğrenmek adına SALT Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

Yerden ısıtma straforları olmadan yerden ısıtma sistemi döşenir mi?

Yerden ısıtma sistemlerinde strafor kullanımıyla amaç verimliliği yakalamaktır. Ancak bazı durumlarda strafor olmaksızın yerden ısıtma sistemi döşenebiliyor. Bu nedenle nihai kararı uzman ekibimiz verecektir.

Hemen İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yerden Isıtma Dükkanı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?