Yerden Isıtma Kolektörleri

Yerden ısıtma kolektörü, ısıtma sistemlerinde daha kaliteli ve ekonomik bir ısınma için tercih edilen çözümlerdir. Tesisatın en önemli parçası konumundaki yerden ısıtma kollektörü sayesinde hacimsel olarak belli bir debiyle tesisata girecek sıcak suyun dağılımı sağlamak mümkündür. Gerek yerden ısıtma gerekse de radyatörlü ısıtma sistemlerinde kolektör kullanımı şarttır. Ancak 17li yerden ısıtma kolektörü mü yoksa 16lı yerden ısıtma kollektörü mü kullanılacağına SALT Mühendislik ekibi karar vermektedir.

Siz de bir yerden ısıtma sistemi tercihinde bulunacaksanız kolektör dahil bütün süreci SALT Mühendislik profesyonellerine devredebilirsiniz.

Yerden Isıtma Kolektörü Nedir?

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan kolektör, dağıtıcı elemanı rolündedir. Yatay bir kolon ve bu kolondan dağılan çok sayıda boru bağlantısının bulunduğu yerden ısıtma kolektörlerinde amaç suyun bütün ısıtma sistemine verimli bir şekilde dağılımıdır. Tüm boruların tek bir yerde toplanması sayesinde borularla alakalı herhangi bir sorunu kolektör aracılığıyla çözmek mümkündür. Böylelikle beton kırma işlemine gerek kalmadan boruya müdahale edilebiliyor.

Yerden ısıtma kolektörü belli debideki suyun akışını sağlarken ısı verimliliği konusunda da çok önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle yerden ısıtma borusu ve straforu kadar yerden ısıtma kolektörü seçimi de titizlikle yapılmalıdır.

Yerden Isıtma Kollektörü Çeşitleri

Yerden ısıtma sistemleri titiz bir projelendirme süreci gerektirdiğinden kolektörlerin markası, kalitesi, çeşidi ve boyutları seçilirken titiz davranmak oldukça değerlidir. Bu nedenle de yerden ısıtma kollektörü çeşitleri değerlendirilerek en doğru seçeneğe ulaşmak gerekir. Marka ve kaliteden bağımsız olarak yerden ısıtma kollektörleri 3 farklı modeller kullanılmaktadır. Özellikleri ve tüm detaylarıyla aşağıda paylaştığımız kolektörler hakkında bilgiye hemen göz atabilirsiniz.

Açma Kapama Vanalı Kollektörler

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanabileceğiniz en ucuz kolektör seçeneği açma kapama vanalı kolektörler olarak kabul edilmektedir. Bu ürünlerde borularla ilgili bir ön ayar bulunmamaktadır. Genellikle 16 mm vanalı kolektör kullanımı söz konusu olsa da 17 mm vanalı kolektör seçenekleri de vardır.

Reglajlı – Ön Ayarlı Kollektörler

Yerden ısıtma uygulamalarında kullanılan rehlajlı – ön ayarlı kollektörler ısının homojen dağılımı için tercih edilmektedir. Bu ayar sayesinde kolektöre en yakın noktalar ile en uzak noktaların belirlenerek ısı dengesinin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Reglajlı kolektör kullanımı sayesinde borularda ortaya çıkan direnç farklılıkları da önlenmektedir. Ön ayarlı kolektörlerde gidiş ve dönüş için 2 ila 12 grup arasında ağız vardır.

Reglajlı – Ön Ayarlı Debimetreli Kollektörler

Ön ayarlı kolektörler ile benzer özelliklere sahip reglajlı debimetreli kolektörler her hatta giden suyun debi miktarını ölçmenizi sağlar. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan en pahalı kolektör seçenekleridir. Bu nedenle SALT Mühendislik teknik ekibi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda hangi kolektörün daha verimli olacağına karar verilmelidir.

Yerden Isıtma Kolektörü Montajı Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma kolektörü, sistemin döşemesi yapıldıktan sonra gerçekleştirilmektedir. Isıtma sisteminin son bağlantılarının yapılması amacıyla tercih edilen kolektör montajı ile sistemin sıcak suyu almaya hazırlanması söz konusudur. SALT Mühendislik olarak projelendirme süreçlerinde belirlenen kolektör tipine bağlı olarak bağlantı hazırlıklarını tamamladıktan sonra kolektör bağlantılarını gerçekleştiriyoruz.

Yerden ısıtma kolektörü montajı yapılırken işlemlerin profesyonel bir ekipçe tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde bağlantılarda ortaya çıkacak bir hata yerden ısıtma sistemi verimliliğini olumsuz etkileyecektir.

Yerden Isıtma Kolektörü Fiyatları

SALT Mühendislik desteğinden faydalanarak yerden ısıtma sistemi hizmeti almak istediğinizde yerden ısıtma kolektörü fiyat bilgisini öğrenmek isteyebilirsiniz. Çünkü piyasada satışı yapılan kolektörlerin gerek kalite gerekse de fiyat bağlamında çeşitli olduğunu vurgulamak gerekir. Peki, yerden ısıtma kolektörü fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Yerden ısıtma kolektörü seçerken marka, giriş sayısı, kolektör çeşidi ve debimetre özelliklerini değerlendirmeniz gerekir. En kaliteli seçenek ve kullanışlı çözüm için için SALT Mühendislik ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Yerden Isıtma Kollektörü Ayarı Nasıl Yapılır?

Yerden ısıtma sistemlerinde kolektör ayarını yapmanız en uzak ve en yakındaki noktaların dahi eşit bir şekilde ısınmasını sağlamak adına önemlidir. Bu nedenle de ortamın en iyi şekilde ısınması adına kolektör ayarı konusunda titiz davranmanız gerekmektedir.

Yerden ısıtma sisteminde mesafe, kullanılan malzeme, ortam özellikleri ve diğer değişkenler su debisinin farklı olmasına yol açar. Ancak bu farklılık ısınma konusunda bir engel değildir. Isı kayıplarını önlemek ve en kaliteli sonuçlara ulaşmak adına debi miktarını ayarlamalısınız. Bu ayarı en iyi seviyede yapmak adına Reglajlı Debimetreli Kolektör kullanmak gerekir. Eğer bu tür bir kolektör kullanmıyorsanız bir uzman desteği almanız şart. Aksi takdirde sonuç beklentilerinizden uzak olacaktır. Üstelik ısınma performansı da beklentilerinizi karşılamayacaktır.

Yerden Isıtma Kolektörü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma sistemlerinde kolektör dahil bütün parçaların titizlikle seçilmesi gerekir. Ancak bazı soru işaretleri sistemle ilgili sorunların çözülmesine yardımcıdır. Siz de bir tüketici olarak yerden ısıtma kollektörü hakkında aşağıdaki sorulara göz atarak en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yerden ısıtma kollektörü nerede olmalıdır?

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılacak olan kolektörlerin konumu konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Bu nedenle suyun hacimsel olarak doğru bir şekilde dağılımının sağlanması yeterlidir. Tesisat sisteminde bir kolektör kullanılması kolektörün konumundan daha önemlidir.

Yerden ısıtma kolektörü bozulursa ne olur?

Mekanik bir sistem olan yerden ısıtma kolektörü bozulması muhtemel bir üründür. Ancak kolektörün bozulması çok da ciddi bir problem değildir. Sistemle alakalı bilgi sahibi bir profesyonelden destek alarak kolektör değişimi yapılabiliyor. Ancak kolektör değişimi yapılırken kalite ve kullanışlılık anlamında en ideal seçeneği tercih etmek şart.

Yerden ısıtma kolektörü kaç vanalı olmalı?

Yerden ısıtma kolektöründe bulunan vana sayısı ortama ve sisteme bağlıdır. Bu konuda kararı SALT Mühendislik profesyonelleri vermektedir.

Hemen İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yerden Isıtma Dükkanı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?