Ev Isıtma Sistemleri Nelerdir?

Konforlu bir hayat için evlerin ideal sıcaklıkta olması gerekmektedir. Bu doğrultuda özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda evlerde yaşam şartlarının çok daha iyi olabilmesi için farklı özelliklere sahip ev ısıtma sistemlerinden faydalanmak gerekecektir. Peki, evlerde kullanılan ısıtma sistemleri nelerdir?

Elektrikli Merkezi Isıtıcılar

Ev ısıtma sistemlerinden biri olan elektrikli merkezi ısıtıcılar konut ısıtmasında sık sık kullanılan bir iklimlendirme sistemidir. Isı pompalarının kullanıldığı bu ısıtma sistemlerinin çalışma prensibi ısının çevreden çekilerek yüksek sıcaklık olan bölgelere transfer edilmesi şeklindedir. Evlerde kullanılan buzdolabı, klima gibi cihazlar ısı pompalarına örnektir. Bu ısıtma sistemlerinde de kış aylarında düşük sıcaklık kaynağı dış havadan alınan ısı, ısıtılacak ortama transfer edilir. Bu tıpkı klimaya benzer. Otel, ev, iş yeri gibi yerlerde sık sık tercih edilir.

Doğalgazlı Merkezi Isıtıcılar

Doğalgazın artık hemen hemen her yerde olması doğalgazlı ev ısıtma sistemlerinin geçilmesini sağlamaktadır. Doğalgaz bireylerin ocak, ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamaktadır. Merkezi sistemde ve bireysel kullanımda farklı seçeneklerin sunulduğu doğalgaz sistemleri kombi ya da boylerli kat kaloriferi ile kullanılmaktadır. Doğalgazlı merkezi ısıtıcıların fatura bedeli genellikle daha yüksektir. Ancak son derece konforlu bir sistemdir. Çünkü tüm daireler ısınır ve ısınmanın kapatılması mümkün değildir. Bu da ısı kaybını önlemektedir.

Sıvı Yakıtla Merkezi Isıtma Sistemleri

Dizel, motorin, fuel oil gibi sıvı yakıtlar ısıtma sistemi olarak kullanılabilmektedir. Sıvı yakıtlı merkezi ısıtma sistemlerinde kat kaloriferi kullanılır. Ancak kullanım açısından bakıldığında son derece pahalı bir sistemdir. Bu nedenle daha az tercih edilmektedir.

Odun Ve Kömürlü Isıtma Sistemleri

Doğalgaz kullanımı ülkemizde yaygınlaşsa da odunlu ve kömürlü ısıtma sistemleri hala kullanılmaya devam etmektedir. Odunlu ve kömürlü ısıtma sistemlerinin bazı modelleri kalorifere bağlı bir şekilde yapılır. Bu da tüm evin ısınmasını sağlamaktadır. Bu sistemler merkezi bir şekilde kullanılabildiği gibi bireyselde kullanılabilir. Merkezi sistemde binada bir kazan dairesi bulunur. Bu kazan dairesindeki kazan yakılır ve dairelere ısı akışı sağlanır. Bireysel sistemlerde ise soba ve şömine kullanılmaktadır. Ancak bunun için evde ya da binada daireler için ayrılmış odun ve kömür deposu bulunması gerekir.

Güneş Enerjisi İle Isıtma

Güneş enerjisi son zamanlarda yoğun bir şekilde tercih edilen yenilenebilir enerjidir. Özellikle enerji kaynaklarının hızlıca tüketilmeye başlaması ile birlikte güneş ve rüzgar enerjisinin sağladığı avantajlardan yararlanılmaya başlanmıştır. Enerjisini tamamen güneşten alan bu ısıtma sistemi özellikle güneşin çok olduğu yaz aylarında verim sağlar. Bu sistemlerde özel olarak geliştirilen paneller tercih edilmektedir. Söz konusu paneller evin çatısına yerleştirilmektedir.

Güneş ışınlarından soğurma yolu ile ısı elde edilmektedir. Bu evdeki kullanım suyunun da ısınmasını sağlar. Güneş enerjisi ile elde edilen sıcaklık evin içini ısıtmak için de tercih edilmektedir. Ancak bu sistemi kurmak biraz maliyetlidir. Oysa ki doğaya sağladığı faydalar ve daha sonra ücretsiz bir şekilde ısınma imkanı sunması başlangıçtaki maliyetin en aza inmesini sağlayacaktır. Güneş enerjisi ile ısıtma sistemleri daha çok güneşli gün sayısının yıl içerisinde fazla olduğu bölgelerde kullanım için uygundur.

Güneş enerjisi ile ısıtma için evlerde uygulanabilen 3 tür bulunmaktadır. Bunlar; pasif güneş enerjisi ile ısıtma, aktif güneş enerjisi ile ısıtma ve sıvı aktif güneş enerjisi ile ısıtma şeklindedir.

Pasif güneş enerjisi ile ısıtma güneş ışığının eve girmesi için güneye bakan pencereleri kullanmaktadır. Pencereler büyüktür ve güneş radyasyonu için filtrelenmiştir. Aktif güneş enerjisi ile ısıtma güneş enerjisini toplamak için toplayıcı kullanmaktadır. Güneş hava ısıtıcıları, güneş hücresinde ve güneş kollektöründe depolanan hava ile ısınır. Sıvı aktif güneş enerjisi ile ısıtma ise evlerin zeminlerinde ve duvarlarda radyant döşeme sistemini temel alır. Sıvı ısıtıldığında evin içine pompalanır ve havayı ısıtmak için ısı yarar.

Yerden Isıtma Sistemleri

Modern bir ısıtma sistemi olarak karşımıza çıkan yerden ısıtma sistemleri; taş, seramik, laminant, parke gibi yer döşemelerinin altında yer almaktadır. Zemin beton içerisinde bulunan borular aracılığı ile ısıyı kaynağından alarak enerjiyi zeminin altına dağıtan bir sistemdir. Bu işlem sayesinde ortamda ısınma sağlanır. Günümüzde bu ısıtma sistemleri sulu ve elektrikli bir şekilde uygulanmaktadır. Yerden ısıtma sistemleri villalar, daireler, seralar, stadyum, yol, rampa gibi alanlarda sık sık tercih edilmektedir.

Yerden ısıtma sistemlerinde termosifon bulunmaktadır. Doğalgazın bulunmadığı ve merkezi kalorifer sistemine bağlı olunmayan yerlerde kullanılan termosifon sıcak su elde etmek için kullanılan kazanlı bir sistem olarak ifade edilir.

Yağ Merkezi Isıtma Sistemi

Modern yağ yakıtlı kazan sistemlerinin son derece verimli olduğundan bahsedebiliriz. Hatta bazı kişilere göre bu sistemler %97’ye kadar verimlilik sağlıyor. Gaz kazanları ile benzer bir şekilde derecelendirmenin yüksek olması durumunda en iyi performans gösterilmektedir. Günümüzde üretilen birçok yağ yakıtlı kazan bulunmaktadır. Yağ ısıtma sisteminin yüksek performans sergilemesini istiyorsanız tercih edeceğiniz yağlı kazan modeline, tipine ve boyutuna çok dikkat etmelisiniz.

Biyokütle Merkezi Isıtma

Gez, petrol ve elektrik maliyetlerinde artış meydana gelmesi ile birlikte evlerde yenilenebilir enerji kaynaklarına talep artmaktadır. Biyokütle yakıtı temel olarak ahşap peletleri, kolza tohumu peletleri, tomruklar ve saman içermektedir. İnsan yapımı olan biyokütle, karbon nötr bir yakıt olarak kabul edilmektedir. Güneş panelleri ile birlikte kullanılan biyokütle son derece temiz içeriğe sahip olan bir yakıttır.

Biyokütle yakıtının maliyeti sabittir. Özellikle doğalgaz, petrol ve elektriğe kıyasla son derece uygun fiyatlıdır. Boyutlarının küçük olması da yakıtın depolanabilirlik açısından avantaj sağlamasına yaramaktadır. Çevre dostu olması nedeni ile de yoğun bir şekilde ilgi görmektedir.

Eviniz için en doğru ısıtma sistemlerinden yararlanmak için SALT Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yerden Isıtma Dükkanı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?