Alttan Isıtma Sistemleri

Alttan ısıtma sistemleri, SALT mühendislik tarafından sizlere sunulan ekonomik ve verimli ısıtma sistemleri arasında yer almaktadır.  Yerden ısıtma, zemini ısıtmak için su veya elektrik sistemlerinden oluşan bir boru veya tel ağı kullanır. Yerden ısıtmanın, standart bir radyatör sisteminden daha iyi enerji verimliliği, daha fazla konfor ve daha iyi iç mekan seçenekleri sunduğu düşünülmektedir.

Bir radyatör ısıyı sirküle ederken en yüksek sıcaklık tavanda ve daha soğuk sıcaklık zeminde olduğu için genellikle verimsizdir. Hava sirkülasyonu havalandırma kayıplarına katkıda bulunur. Daha yüksek yakıt maliyetlerine neden olur. Radyatörler, ısıtılabilecek küçük yüzey nedeniyle yüksek sıcaklıkta su akışı gerektirir. Radyatörle ısıtılan odalarda, ısıtmanın odanın bir bölgesinde olması nedeniyle soğuk noktalar da olabilir.

Yerden ısıtma, daha düşük enerji tüketimi ile daha istikrarlı ve tutarlı bir sıcaklık oluşturur. Sıcak su, zemindeki yerden ısıtma borularından pompalanır ve ısıyı tüm yüzeye yayar ve odayı etkili bir şekilde ısıtır. Isıtma sisteminin daha yüksek yüzey alanı nedeniyle daha düşük bir su sıcaklığı (yaklaşık 40C) gereklidir.

Alttan Isıtma Neden Tercih Edilir?

Alttan ısıtmanın tercih edilmesinde etki eden çeşitli faktörler şu şekildedir:

Geliştirilmiş İç Mekan Hava Kalitesi

Yerden ısıtma sistemi genellikle arduvaz, fayans, terrazzo ve beton gibi algılanan soğuk döşeme malzemelerinin kullanımını teşvik eder. Bu yüzeyler, diğer döşeme seçeneklerine kıyasla düşük VOC emisyonlarına sahiptir. Yerden ısıtma sisteminin sıcaklık kontrolü ayrıca küf, bakteri ve toz akarlarını önleyen iyileştirilmiş koşullar sağlar.

 

 

Enerji Tasarrufu

Yerden ısıtma sistemlerinin çalışması için daha düşük bir sıcaklık gerekir, bu da sistem için (özellikle su bazlı sistemler) daha düşük enerji gereksinimleriyle sonuçlanır

Kontrol

Akıllı termostat sistemleri, ayrı bölgeler veya alanlar üzerinde kontrole izin verir; bu, farklı bölgelerin farklı sıcaklıklara ayarlanabileceği veya binanın belirli bölümleri kullanılmadığında tamamen kapatılabileceği anlamına gelir.

Sistemin Konumu

Sağlam bir beton zemin için yalıtım konumu, betonun termal kütlesini borulardan gelen ısıya maruz bırakmak veya beton/termal kütleyi ısıdan izole etmek açısından önemlidir.

24 saatlik ısıtma döngüsü gerektiren, beton levhayı ısıtma sisteminden gelen ısıya maruz bırakan sistemler, daha eşit bir ısıtma rejimi sağlayacaktır. Bu sistemler, betonun termal kütlesi nedeniyle sıcaklıktaki değişiklik gereksinimlerine daha yavaş tepki süresi sunar.

Sıcaklık değişiklikleri için daha hızlı tepki süresinin gerekli olduğu aralıklı bir ısıtma uygulaması kullanırken, ısıyı emmek için daha az termal kütleye sahip olmak ve bunun yerine yalıtım katmanını şap veya ahşap zeminin altına, ancak betonun üstüne yerleştirmek daha akıllıca olur. En iyi çözümü sağlamak için yerden ısıtma sistemi ve döşeme tipini seçmeden önce bina tipi, müşteri özeti ve ısıtma gereksinimlerinin baştan sona dikkate alınması önemlidir.

Sulu ve Elektrikli Alttan Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sisteminin ıslak ve kuru olmak üzere iki çeşidi vardır. Kuru sistem elektrikle çalışır ve ıslak sistem borulardan pompalanan ısıtılmış sudur.

Sulu Alttan Isıtma Sistemleri

Bir boru ağı, bir kazan veya ısı pompası tarafından ısıtılan ve zeminin içine gizlenen ılık su ile doldurulur. Tipik olarak borular bir zemin şapına gömülür, ancak ahşap zemin ayarlarında da kullanılabilirler. Sulu yerden ısıtma sistemi, alttan ısıtma sistemi çeşitlerinden bir tanesidir. Eski sistemde kullanılan petek ve ısı pompaları gibi sistemlerin yerine geçerek daha modern bir kullanım sunun bu sistemler son derece ekonomiktir. Günümüzde en fazla uygulanan yerden ısıtma sistemlerinden bir tanesi olan sunu yerden ısıtma çeşitli konut, kurum, hastane, hamam, okul ve alışveriş merkezi gibi yerlerde uygulanabilmektedir. Bu noktada yapı ne olursa olsun düzgün bir zeminin üzerine strafor olarak bilinen izolasyon malzemesi konulmaktadır.

Su sistemleri daha geniş zemin alanları için çok uygundur ve sıcaklıklarını elektrik sistemlerinden daha iyi korur. Su sistemi, yeni bir binaya yerden ısıtma sistemi kurmak için veya tüm ev sistemini planlarken en iyi seçenektir.

Elektrikli Alttan Isıtma Sistemleri

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, döşeme güvertesi üzerine döşenen kablolardan oluşur. Elektrik sistemi genellikle güçlendirme durumlarında veya banyo gibi daha küçük alanlar için kullanılır. Bunlar çabuk ısındıkları için gerçekten iyi çalışırlar, ancak ısılarını bir su sisteminin tutacağı şekilde tutmazlar. Rezistans kablosu ya da yerden ısıtma kablosundan yararlanmak için zeminlere uygulanan bir ısıtma sistemidir. Sulu yerden ısıtma ile birlikte uygun fiyatlara sahip olduğu için tercih edilmektedir.

Elektriğin ısı enerjisine dönüştürüldüğü bu ısıtma sistemi en fazla verimin sağlanmasına yardımcı olur. Yerden ısıtma sistemlerinin hepsi kendine göre çeşitli özelliklere ve avantajlara sahiptir. Hangi enerji çeşidi kullanılacaksa ona göre kurulum gerçekleştirilmektedir. Bu sistem inşaat aşamasında ya da ev yenileme süreçlerinde kurulmaktadır. Çünkü tüm zeminin kırılması gerekecektir. Bu enerji sistemini tercih etmeniz durumunda yuvarlak hatlı mekanların çok daha avantajlı olduğundan bahsedebiliriz.

En Kaliteli Alttan Isıtma Sistemleri

Elektrik sistemi, daha ince bir kurulum olduğundan ve zemin seviyeleri üzerinde daha az etkiye sahip olduğundan, yenileme veya güçlendirme işlemlerinde daha sık görülür. Ancak yenileme projeleri için düşük profilli su sistemleri elde etmek mümkündür.

Islak sistemler, kendileri için gerekli olan artan zemin kalınlığı nedeniyle yeni inşa senaryolarında daha sık görülür. Su sistemleri ayrıca hava kaynaklı ısı pompaları, toprak kaynaklı ısı pompası, biyokütle ve benzeri gibi mevcut olan değişken yenilenebilir ısı kaynaklarından da yararlanabilir. Elektrik sistemi daha sınırlıdır.

Siz de kaliteli ve güvenilir bir şekilde alttan ısıtma sistemlerinin sağladığı faydalardan yararlanmak istiyorsanız SALT Mühendislik ayrıcalıkları ile bu sistemi konutlarınıza kurdurabilirsiniz.

Hemen İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yerden Isıtma Dükkanı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?