Yerden Isıtma Ne Sağlar?

Yerden Isıtma Ne Sağlar?

Yerden ısıtma sistemleri ile birlikte insanları çalıştıkları ya da yaşadıkları mekanlar içerisinde hareket alanını genişlemektedir. Kendilerini küçük ve sıcak bir alan içerisine sıkıştırmak zorunda kalmazlar.

Yerden ısıtma mantığının ilk çalışmalarına milattan önceki zamanlara kadar rastlayabiliyoruz. Roma ve Çin o dönemlerde yerden ısıtma sistemine dolaylı olarak geçen medeniyetler arasından olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda diğer anlamıyla tabandan ısıtma olan metodun yeni keşfedilmediğini söyleyebiliriz. Yalnızca son dönemlerde daha etkili ve daha verimli çözümler bulmak için sistem ciddi anlamda gelişim sürecine dahil edildi. Türkiye’de ilk olarak Kayseri ilinde bir tıp okulunda uygulanmıştır.

Dünyada ve Türkiye’de yerden ısıtma sistemini deneyen kullanıcılar memnuniyetlerini yorum şeklinde yansıtıyorlar. İş yerinde ya da evinde bu sisteme sahip olan insanlar terlik giymeye ihtiyaç duymazlar. Klima, doğalgaz ve soba gibi yöntemlerde olduğu gibi mekan ortalarında yer işgali yapmazlar. Isıyı oldukça adil bir şekilde dağıttığı için faturalar oldukça dengeli gelebilmektedir. Danfoss yerden ısıtma süreçleri içerisinde kullanmış olduğumuz markalardan birisidir.

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Yerde ısıtma sistemi, mekan içerisindeki ısı kayıplarını, zemin betonda bulunan borularla ısı kaynağından alınan enerjiyi zeminin altına yayan ısıtma sistemidir. Ülkemizde 1980 senesinden sonra yerden ısıtma sistemine yavaş bir şekilde geçilmeye başlanmıştır. Binlerce metrekarelik yerleşme sahaları genel olarak bu sistem kullanılarak ısıtılmaktadır. Sistemde gerekli olan ısınma 40 – 50 santigrat derecedeki ılık bir su ile sağlanır. Her cins sıvı veya katı yanar madde, ısı pompası, güneş ışınlarının emilmesi, güneş enerjisinin entegre sistemi enerji ihtiyacını karşılar. Yerden ısıtma sistemi homojen dağılımla eşit bir şekilde ısı dağıtılarak sağlanır. Isı, bina yapı elemanlarından depolandığından dolayı ısıl konfor ani ısısındaki değişimlerden pek fazla etkilenmez.

Yerden ısıtma sistemi, zemin betondaki borularla ısı kaynağından alınan enerjiyi zeminin alt tarafına yayarak dağıtan, böylece ortamı eşit ısıtan sistemdir. Sistemde ısı tüm bir döşeme sahası üzerinden yayılmaktadır. Ayrıca oda içerisinde homojen ısı dağılımı sağlanarak kişi en ekonomik ve uygun ısınmayı temin eder.

Yerden Isıtma Ne Sağlar?

Yerden Isıtma Sistem Maliyetleri

Günümüzde artık ısıtma sistemleri geleneksel yöntemleri geriye doğru itmeye başlıyor. Yerden ısıtma sistemlerini bu kapsam içerisinde değerlendirebiliriz. Son dönemlerde popülaritesi artmaya başlayan bu ısıtma sistemleri; gerek mekanlara kolay uygulanabilmesi gerekse de uzun ömürlü kullanımıyla öne çıkıyor. Yaşam kalitesine katmış olduğu etki bir yana, uzun ömürlü olması da yine tercih edilmesindeki önemli sebepler arasında yer alıyor. Yerden ısıtma sistemleri genel olarak ilk başlarda ticari mekanlarda tercih ediliyordu. Fakat son zamanlarda konutlar içerisinde de birçok talebin oluşmaya başlandığı görülüyor. Bu sebepten dolayı da ‘’ Yerden Isıtma Maliyetleri ‘’ ve ‘’ Yerden ısıtma nedir? tarzındaki soruların önemi artmaya başladı.

İlginizi çekebilir: Alttan ısıtma m2 fiyat hesaplama

Türkiye’de ısıtma sistemleri, enerji gider kalemleri arasında hala liderliğini koruyor. Ne yazık ki enerji kaynakları gün geçtikçe tükenme noktasına doğru ilerliyor. Bu sebepten dolayı da enerji verimliliğini ve enerji tasarrufunu odak noktasına getiren her üretim değerli bir hale geldi. Yerden ısıtma sistemi tam olarak enerji verimliliği ile kanalize edilmiştir. Yerden ısıtma sistem maliyetleri de oldukça uygun fiyatlandırmalara tabidir.

Danfoss Yerden Isıtma

Danfoss yerden ısıtma sistemi içerisinde 2 adet ısıtma borusu bulunmaktadır. Bu borular:

 • Danfoss PE-RT 16 x 2 milimetre EVOH oksijen bariyerli ısıtma borusu. Maksimum çalışması gereken basınç 6 bar olacak şekildeki tesisler için seçilmelidir.
 • Danfoss PE-X a 16 x 2 milimetre EVOH oksijen bariyerli ısıtma borusu. Maksimum çalışması gereken basınç 10 bar olacak şekildeki tesisler için seçilmelidir. Bu boru tipi Almanya tesislerinde üretilmektedir. Borularda akıllı boru adı verilen hafıza özellikleri vardır.

Danfoss ICON Gelişmiş serinletme ve yerden ısıtma Sistemleri

Danfoss tarafından gelişimi yapılan ICON serisi kontrol sistemleri aracılığıyla zeminden serinletme yanında zeminde ısıtma sistemleri de güvenli şekilde kontrol edilir.

Zeminden ısıtma sisteminin serinletme olarak kullanımının sağlanması için zemin döşemesinin taş cinsinde olmalı ve ısıtıcı ısı pompası şeklinde seçilmelidir.

Danfoss Kollektörler

 • Reglajlı Göstergeli Pirinç Kollektör
 • Reglaj Ayarlı Pirinç Kollektör
 • Paslanmaz Çelik Göstergeli Kollektör

Danfoss Termostat Seçenekleri

 • Analog Göstergeli
 • Dijital Göstergeli Programlı
 • Dijital Göstergeli
 • Kablosuz Termostat
 • Web ile kontrolü sağlanan kablosuz termostat

Yerden Isıtma Ne Sağlar?

Sulu Yerden Isıtma

Yerden Isıtma Dükkanı firması olarak ısıtma metotları içerisinde bulunan sulu ısıtmaya ayrı bir önem atfediyoruz. Sulu yerden ısıtma sistemi zemin döşemesinin altına özel borular kullanılarak ısıtılmış suyun sirkülasyonu prensibince uygulanır.

Borulardan geçecek olan sıcak su doğalgazı, ısı pompası, jeotermal kaynaklar ya da katı yakıtlı kazan tarafından elde edilir. Bu sistem inşaat halinde ya da tadilat aşamasında uygulanabilir. Zeminlerde ise ekstra olarak 6-8 cm aralığından bir yükseklik farkı oluşur.

Sulu yerden ısıtmada, bütün zemin ısıtıcı bir eleman olarak kullanıldığı için çok daha düşük sıcaklıklar ile birebir aynı konfor şartları sağlanabilir. Bundan dolayı da az enerji tüketimi mümkündür. Sistem besleme suyunun düşüklüğü enerji tasarrufunu o denli arttırır.

Sulu yerden ısıtma, oldukça güvenli bir ısınma sistemidir. Burada önemli olan uygulama ve malzeme kalitesidir. Kaliteli uygulamayla ve uygun malzemelerle sistemin ömrü bina ömründen fazla ya da eşit olur.

Sulu Yerden Isıtmanın Yararları

 • Sulu yerden ısıtmanın faydaları konusunda ilk sırada sağlık bulunur. Bu metot sağlık açısından oldukça iyidir. Toz oluşumlarına izin vermez ve böcek yaşamlarına olanak tanımaz.
 • Ekonomik bir yoldur.
 • Ayak tabanlarını ideal ortamlarda tutar. Bu da yaklaşık 23-25 derece şeklindedir.
 • Oluşan ısının tamamını homojen bir biçimde dağıtır. Bu sayede ise ısı her yere eşit yayılır.
 • Radyatör özellikte olmadığından dolayı istediğiniz kadar dekor oluşturabilirsiniz.
 • Katların arasında ses izolasyonunun ve ısı yalıtımının oluşmasına neden olur.

Elektrikli Yerden Isıtma

Elektrikli yerden ısıtma, rezistans kablolarından veya herhangi elektrikli bir yerden ısıtma kablosundan yararlanılacak şekilde zemine uygulanan ısıtma türüdür. Sulu yerden ısıtma sistemi ile beraber uygun konfor ve maliyetlerinden dolayı sık bir şekilde tercih edilir. Elektrik enerjisinin bir ısı enerjisine dönüştürüldüğü bu sistem, maksimum verimlilik sağlamaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinin her birinin kendi içerisinde özel avantajları bulunmaktadır. Bu sisteme genel olarak ya doğrudan yenileme süreçlerinde ya da inşaat aşamalarında başvurulur.

Elektrikli Yerden Isıtmanın Yararları

 • Bu yöntem yer kaplama gibi bir sorun yaratmaz. Yaşam alanınızı hiç etkilemez.
 • Kurulumu oldukça basit ve kolaydır.
 • Alternatif olan ısınma yöntemlerine kıyasla oldukça ekonomik bir metottur.
 • İs benzeri izler oluşmaz.
 • Toz kalkma gibi sorunlara neden olmaz.
 • Diğer ısınma yöntemleri ile karşılaştırıldığında rutin bakımlara ihtiyaç duymaz.
 • Çok daha az tehlikelidir. Doğalgazda bilindiği gibi zehirlenme tarzında durumlar yaşanmaz, güvenli olan bir işleyişi vardır.

Yerden Isıtma Yararları

Yerden ısıtma sistemlerinin fiyatları konusunda sabit bir veri sunmak oldukça zordur. Çünkü yerden ısıtma fiyatları adına belli parametrelerden söz etmek gerekmektedir. Genelde bu tarz sistemler ilk kurulum zamanında görece maliyetli olabiliyor. Ancak uzun vadeli olacak şekilde kullanıcılarına önemli tasarruflar sağlıyor. Yani kurulum aşamasında yer alan yerden ısıtma fiyatları dolaylı olarak kullanıcılar bir avantaj şeklinde geri dönüyor. Gerek fiyat ve maliyetler gerekse diğer konular üzerinden bizimle istediğiniz süre zarfı içerisinde iletişime geçebilirsiniz.

Hemen İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yerden Isıtma Dükkanı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?